Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
בגידות
בית הדין הרבני
בית המשפט לענייני משפחה
הילדים שלך
הסכמים
חברות משפחתיות
חלוקת רכוש
ידועים בציבור
כל ההתחלות קשות
מזונות אישה
מזונות ילדים
משמורת
משפחה ופלילים
עו"ד גירושין

המדריך המלא להתמודדות עם תלונת שווא המוגשת נגדך

מדריך גירושין מגזין גטup > משפחה ופלילים > המדריך המלא להתמודדות עם תלונת שווא המוגשת נגדך

תלונות שווא – תופעה ידועה המופיעה או בתחילת הליך גירושין או כאשר הליכי גירושין נכנסים להילוך גבוה, העוינות גוברת והמתח בתא המשפחתי רב. מטרתן בדרך כלל להוציא בכוח את הגבר מהבית, או לנקום ולהפעיל לחץ על מנת להשיג הישגים משפטיים, או כניעה לתכתיבים כאלו ואחרים.

תלונת האשה במשטרה גוררת כמעט באופן אוטומטי הרחקה מהבית ובמקרים קיצוניים גם מעצר. הרחקה אוטומטית זו, הנובעת מכך שלמשטרה מחד כמעט ואין כלים לבחון את אמיתות התלונה ומאידך מרצון שלא לקחת סיכון כלשהו, מקנה למתלוננת כוח, אשר למרבה הצער נשים רבות לא מהססות לעשות בו שימוש.

הרחקת המשטרה מהבית גוררת לעיתים קרובות גם הגשת בקשה לצו הגנה בבית המשפט לענייני משפחה על מנת להאריך את משך ההרחקה, ולעיתים "יריית הפתיחה" של הליכי הגירושין הינה בקשה למתן צו הגנה.

למרבה הצער גם אם הבקשה לצו הגנה נדחית, וגם אם הגבר מצליח בדרך כלשהי להוכיח כי מדובר בתלונת שווא, ידיו כבולות, ויכולתו המעשית לקבל פיצוי על הנזקים שנגרמו לו, כמעט ואינה קיימת.

ראשית, קיימת הנחיה של הפרקליטות שלא להעמיד לדין נשים המגישות תלונת שווא, מתוך חשש שנשים אשר סובלות מאלימות אמיתית תרתענה מהגשת תלונה מהחשש שיואשמו בהגשת תלונת שווא.

שנית, ההליך היחיד שנותר הוא הגשת תביעה נזיקית, אולם תביעות כאלו כרוכות בעלויות משפטיות ובזמן רב, ולא תמיד הפיצוי שנפסק שווה את המאמץ.

זאת ועוד, תלונת שווא עלולה לגרור גם הגשת כתב אישום, וניהול הליך פלילי, על כל הכרוך בכך, גם אם בסופו של דבר מתקבל זיכוי. בהליכים פליליים, לעיתים קרובות מבקש הנאשם להימנע מהליך ארוך ויקר ונאלץ להגיע לעיסקת טיעון כזו או אחרת, וברור כי הנזקים שנגרמים עצומים, ולא תמיד נמדדים בעלויות כספיות.

הצד השני של תלונת השווא, מעבר להרחקה המיידית מהבית, היא ההשלכה שלה על הליך הגירושין כולו. גבר שנפגע מהגשת תלונת שווא יהיה בדרך כלל גמיש הרבה פחות, ונטייתו להגיע להסכם נדיב תפחת ביחס זהה לגודל הפגיעה זו.

לכן, לפני שעולה בדעתך להגיש תלונה במשטרה שאינה מבוססת עם אלימות או חשש אמיתי לפגיעה, חשבי על השלכות התלונה במשטרה לטווח ארוך, והאם ההרחקה המיידית מהבית שווה את הנזק הבלתי הפיך ליחסים ביניכם, במיוחד אם באמצע מצויים ילדים משותפים שיצטרכו להתמודד עם ההשלכות הנובעות מכך שאימם הגישה תלונה במשטרה כנגד אביהם.

ומה לעשות אם בכל זאת הוגשה תלונה במשטרה או שאתם חוששים שעומדת להיות מוגשת נגדכם תלונה במשטרה ?

הקלטה – רצוי ואף מומלץ להצטייד במכשיר הקלטה או צילום כדי למנוע מצבים של יצירת פרובוקציות מכוונות שמטרתן הגשת תלונה במשטרה. כל הקלטה כזו תוכל לשמש אתכם כראיה בבית המשפט. בעידן הסמארטפונים הקלטה וצילום קלים ונגישים הרבה יותר.

איסוף ראיות – חשוב לנסות ולאסוף כל פיסת מידע התומכת בגרסה שלכם, כדי לבסס מניע ביחס להגשת תלונת השווא ולהראות שהיא הוגשה רק כדי ליצור יתרון בהליכי הגירושין. בין היתר חשוב לשמור הודעות סמס בעלות תוכן פוגעני, קללות, איומים או דרישות לעזוב את הבית.

קור רוח – לא להילחץ מהגשת התלונה ולנסות לשמור על מחשבה הגיונית וקור רוח. רוב האנשים שנאלצים להתמודד עם תלונות שווא הם אנשים נורמטיביים, שלא מכירים את מערכת המשפט הפלילית ולכן נלחצים מאוד כשהם נעצרים או מוזמנים לחקירה. יש לפנות באופן מיידי לעו"ד המכיר את תחום התלונות במשפחה, וליידע על כך את עורך הדין שמטפל בהליך הגירושין.

תלונות נגדיות – האינסטינקט הראשון של מי שמוגשת נגדו תלונת שווא, היא להגיש תלונה נגדית. לרוב, מדובר בטעות טאקטית שרק תגדיל את תקופת ההרחקה, ולפני שעושים כן רצוי להתייעץ.

לעזוב את הבית ! גם אם תקופת ההרחקה הסתיימה, חזרה הביתה פירושה "לישון עם האויב", ועלולה לגרור תלונות נוספות שיביאו בסופו של דבר להגשת כתב אישום. עזיבת הבית אין פירושה איבוד הזכויות בו. להיפך, כאשר האשה עושה שימוש בלעדי בבית היא עלולה להיות מחוייבת בתשלום דמי שימוש לבעל, ובכל מקרה מגורים עם אשה שהגישה תלונת שווא במשטרה, מסוכנים לך.

[elementor-template id="4045"]

לתיאום פגישת ייעוץ
עם עו"ד רות דיין

    מעדיפים להשאיר פרטים טלפונית? 03-6708888
    התחייבות לדיסקרטיות מוחלטת

    לקבלת ייעוץ משפטי פרטני